Eylül ayı geleneksel öğle yemeğini Megasaray Westbeach’te, Yalçın Lokmanhekim'in katılımıyla gerçekleştirdik.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), Eylül ayı geleneksel öğle yemeğini Megasaray Hotels’in Konyaaltı’ndaki yeni üyesi Megasaray Westbeach’te gerçekleştirdi.

Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) GenelMüdür Yalçın Lokmanhekim’in konuşmacı konuk olduğu yemeğe TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık da katıldı.

POYD üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği yemeğin açılış konuşmasını POYD Başkanı Ülkay Atmaca yaptı. Antalya’nın en iyi günlerini yaşadığını belirten Başkan Atmaca, “Müthiş bir noktaya geldik. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Atmaca daha sonra TGA Genel Müdürü Yalçın Lokmanhekim’i kürsüye davet etti. Yemeğe katılan POYD üyelerine TGA hakkında bilgiler veren Lokmanhekim, “TGA gibi yapılar farklı ülkelerde 100 yıldır vardı. İtalya’da 100 yıldır, Almanya’da 71 yıldır var. Türkiye turizmi kendisini böyle bir yapı ile tanıtmak için geç kalmış. TGA, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteği ile Türkiye turizmi için çalışıyor” dedi.

TGA’nın yapısı gereği hızlı karar alabildiğini ifade eden Lokmanhekim, “Devlet yapısında bu kadar hızlı karar almak mümkün değil. TGA olarak çok hızlı karar alıp yön değiştirebiliyoruz. Şartlara adapte olmak için bu bir avantajdır. Ayrıca gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Hayal edilenin çok üstünde bilgi toplayıp anlık ölçüm yapabiliyoruz. Dinamik ve veriye dayalı hareket ediyoruz. Kısacası dinamik bir yapıyız” şeklinde konuştu.

THY’nin uçtuğu her noktayı potansiyel pazar olarak gördüklerini ifade eden Lokmanhekim, “İkinci konumuz ise çeşitliliktir. Pazar çeşitliliği oluşturmaya ve daha fazla ülkeden daha fazla turist gelsin istiyoruz. Pazar çeşitliliği olası krizlerde bizi daha dayanıklı yapar. Ürün çeşitliliği de önemli. Turizmi 81 ile yaymak istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin TGA’nın yaptığı çalışmalarla birlikte takip edilen bir ülke haline geldiğini belirten Lokmanhekim, “Artık İspanya ve İtalya bizi ve çalışmalarımız takip ediyor. Bu çalışmaları sürdürebilirsek daha da başarılı olacağı” diye konuştu.